Događanja



Zadar čita


16.4.2013 godine, Gradska knjižnica Arbanasi  ugostila je Mariju Knežević, novinarku Zadarskog lista, urednicu rubrike Magazin. Drugog dana manifestacije Zadar čita Marija Knežević pročitala nam je ulomak iz knjige “Slika Doriana Graya”, autora Oscara Wildea. Kako ona kaže, ta knjiga ju je oduševila kad je imala 13 godina. I kasnije ju je više puta pročitala, ali što je  bila starija,  sve ju je bolje razumjela.  Oscar Wilde joj je i inače najdraži pisac i jako je puno  čitala o njemu, pa  ju je jako zainteresirala Irska i Dublin odakle potječe taj slavni pisac. Prije par godina čak je posjetila  Dublin i Pariz, u kojem  je bila  na groblju gdje je pokopan Oscar Wilde. Marija je iz Poljica, a kasnije se preselila u Zadar. Ima brata od 28 godina koji crta fotokarikature za razne novine. Počela je raditi sa 19 godina kao novinarka što je njezinim roditeljima smetalo jer su mislili da ne može raditi I završiti faks.
Radila je za 24-sata i Zadarski list. Intervjuirala je mnoge domaće slavne osobe, kao što su: Goran Bare, Rade Šerbedžija, Mladen Grdović, panker Gumeni, razni političari… Intervjuirala je I neke strane, slavne osobe kao što su: Matt Dillon (glumac), Bigas Luna (redatelj)… Spomenula je kako je doživjela i neugodnost dok je intervjuirala  jednog pjevača, ali nije nam željela reći njegovo ime. Također je imala i nekoliko sudskih tužbi zbog članaka koje je napisala, većinom od političara. Na kraju nam je rekla kako  je u novinarskom poslu najbolje to što upoznaje puno različitih ljudi.
By: Valentina Pleša




Dan jabuka

U 4. b razredu 20. 10. 2012. obilježili smo Dan jabuka. Pod stručnim vodstvom naše učiteljice upoznali smo se s raznim vrstama i svojstvima jabuke. Pisali smo rime, stihove i opisivali smo je. U ugodnom raspoloženju naučili smo zašto se kaže da je jabuka kraljica voća i što znači poslovica „Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van“. 
Imali smo i malo natjecanje u brzom jedenju jabuke u kojem su se iskušali odabrani učenici. Pobijedila je jedina djevojčica među dečkima. Bravo Sara! Na kraju smo se počastili bombonima i sokovima. Pogađate - od jabuke!  

Iris Šoba 4.a

Dani kruha u našoj školi 


Dana 10. listopada u našoj školi se održala priredba povodom Dana kruha. Svi su se potrudili svojim malim doprinosima obilježiti taj dan najbolje što mogu. 

Moj razred je pripremio i igrokaz. Bila sam sretna što sam dobila ulogu djevojčice Mirne. U gledalištu je bilo mnogo učenika i nastavnika. Imali smo tremu iako smo puno vježbali. Svi su pjevali i bili veseli. Na velikom stolu ispred pozornice mirisali su krušni proizvodi. Dvije djevojčice u narodnim nošnjama stajale su uz bogato ukrašen stol. Časna Antonia radosno je najavljivala nastupe učenika i zabavljala publiku u gledalištu. Na kraju smo slasno pojeli kruščiće koje su nam mame i bake večer prije marljivo pripremale. 

Bilo je to lijepo i slatko jutro.

Slike pogledajte ovdje!

Iris Šoba 4.a



Radionica u školskoj knjižnici
Pišu: Sara Stipčević i Antonija Galić, 7.a

22.10. 2012. održana je radionica u školskoj knjižnici na temu Referentna zbirka. Kroz radionicu smo upoznali načine korištenja pravopisa,rječnika,enciklopedija… Čitali smo tekst, a kasnije smo dobili papir sa pitanjima koje smo mogli riješiti uz pomoć priručnika iz  referentne zbirke.

  



Piše:Martin Kranjčec, 7.b

Što je to?

Trening životnih vještina je program primarne prevencije rizičnih ponašanja (pušenja, konzumacije alkohola i zlouporabe droga). Spada u programe nove generacije koji se ne temelje na pretpostavkama o tome što je djelotvorno u prevenciji, već su formirani na temelju nalaza velikog broja istraživanja o tome što predstavlja zaštitne, a što rizične faktore u nastanku ovisničkog ponašanja.Trening životnih vještina ne djeluje samo na razini pružanja točnih i pouzdanih informacija te stvaranja zdravih stavova; djeluju još «dublje», još složenije na primatelje – razvija osobine (kao npr. visoko samopouzdanje) i niz vještina (npr. donošenje odluka, suočavanje s ljutnjom i anksioznošću, rješavanje sukoba) koje štite od razvoja ovisničkog ponašanja.
Taj program povećava kompetenciju mladih i uči aktivnom odupiranju vršnjačkom pritisku - važnom faktoru rizika.

Kome je program namijenjen?

Program je namijenjen učenicima šestih i sedmih razreda osnovne škole. Ta je dob odabrana budući da predstavlja kritični period za usvajanje anti-ovisničkih stavova. Važno je da se stavovi i vještine usvoje prije pojačanih pritisaka i rizika tipičnih za prijelaz iz osnovne u srednju školu.

Kako je organiziran?

Program provode razrednici i/ili stručni suradnici.
Stručne materijale su pripremili djelatnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, a  nositelj programa Zadarske županije je  Zavod za javno zdravstvo Zadar.
Provođenje programa u Zadarskoj županiji započelo je školske godine 2010./2011.g.

Kakvi se rezultati postižu programom?

Ovo je najopširnije evaluirani program prevencije koji danas postoji. Primjenjuje li se redovito, koristeći se predviđenim tehnikama, dovodi do:
  • smanjenja korištenja narkotika
  • smanjenja opijanja i konzumacije alkohola
  • manjeg broja učenika koji počinju pušiti
  • razvoja otpora na pritisak vršnjaka
  • izgradnje zdravih odnosa i jačanje samopouzdanja mladih u socijalnim situacijama.
Detalje o ''TŽV-u'' u našoj školi možete pogledati na 
http://www.zadarska-zupanija.hr/index.php/13-content/novosti-iz-zupanije/1018-trening-zivotnih-vjestina-zapoceo-u-os-krune-krstica-u-zadru




Sudjelovali smo u radionici …


     Učenici 6.c razreda, zajedno sa svojim razrednikom, sudjelovali su u zanimljivoj radionici pletenja vijenaca maslinovih grančica. Bilo je to novo i vrlo uspješno iskustvo za sve sudionike.